Роль партій в соціально-економічному розвитку України — неправильна та небезпечна для країни.
Ефективна демократія та ефективний економічний розвиток можливі тільки з ефективними партіями.
Розрив між конституційним правом партій приймати всі політичні рішення в парламенті щодо життя країни та її майбутнього, та тим, як виборці включені в роботу партій, є прірвою. Людина виключена з політичного життя.
Партія є пірамідою одностороннього руху згори-донизу. Там, де має бути базовий рівень, партія не вирощує еліту. Жодна партія не живе за внутрішніми демократичними процедурами. Низові організації ніколи не беруть участь у створенні програми. Розрив зв’язку з людьми.
Дивовижно, але жодна реформа в Україні не спирається на партію. Жодна партія не має у своєму політичному порядку денному конкретної системної реформи. Всі партії мають соціально-економічні обіцянки, але ні одна не має цілісного політичного плану щодо здійснення конкретної реформи.
КАЯ СХІД звертається до партій з вимогою: поясніть, яка між вами різниця? Як ви втілюєте Конституцію і забезпечуєте її дотримання? Як забезпечите модернізацію країни? Як забезпечите головний демократичний принцип — людиноцентричність?
Закріплення статусу політичної партії в Конституції Німеччини є не просто декларування, зведення конституції до відповідності до демократичних принципів, а об’єктивна необхідність, викликана змінами, які відбуваються в правовій культурі нації. Мотивуючи викладену позицію законодавця, німецький юрист К. Хессе зазначає:
«Вільна гра політичних сил в умовах демократії повинна мати свої межі, коли противники демократії роблять спроби засобами демократії ліквідувати саму демократію».
Партійна система і основні політичні партії Німеччини врахували минулий трагічний досвід і впровадили в суспільно-політичне життя ідеали демократії, вільнодумства, політичного плюралізму. Тому були створені умови для запобігання пропаганди фашизму і тоталітаризму.
Політичні партії, які за своїми цілями чи дій прагнуть заподіяти шкоду основам вільного демократичного ладу або поставити під загрозу існування Федеративної Республіки, є антиконституційними. Питання про конституційність партії вирішує Федеральний Конституційний суд.
Зміни в українських партіях неминучі
Хоча вся без винятку діюча державна політика є політичними рішеннями в парламенті від імені ПАРТІЙ, жодна партія не має цілісної державної політики і не керується нею.
Жодна партія в парламенті не створювала своєї програми як державної політики на рівні свого базового електорату. Програми пишуться експертами, а не членами партії.
Головна обов’язкова неминуча зміна в партіях — усвідомлення факту всесильності партій. Тільки партії приймають всі державні рішення щодо державної політики. Але донині якраз партії категорично не займаються виробленням державної політики. Партії не мають жодного відношення до створення політичних планів реформ, до модернізації України.
Наразі лише переписуються експертами наукові трактати.
Партії не виростають з рівня громадян, тому програми не пишуться громадянами. Партії не вирощують еліт з базового рівня, бо в реальності цього рівня в українських партіях наразі не існує — це лише масовка для театралізованого дійства.
Віра Нанівська, голова наглядової ради КАЯ Схід