Колегіум Анни Ярославни Схід пропонує чернетку майбутньої policy agenda щодо вимог до програм та діяльності політичних партій.
ВІЗІЯ
- В своїх програмах партії:
- формулюють інтереси всіх груп громадян
- організовують політичне представництво
- формують політичні еліти та представників громадськості
- Кожна партійна програма формулює довгострокові цілі партії в державній політиці та її основні цінності, щоб громадяни розуміли, які політичні дії очікувати від партії в майбутньому в наступних критично важливих сферах суспільного життя:
- Безпека/мир
- Економіка/податки
- Медицина
- Освіта
- Середній клас
- Місцевий економічний розвиток
- Місцевий соціальний та культурний розвиток
- Цифровізація життя громади
- Процес написання програми включає членів партії та пов’язаних з нею організацій.
- Партійна програма допомагає членам партії просувати партію та її цінності в суспільстві.
- Партійна програма (платформа) змінюється тільки в періоди великих соціальних, економічних або правових змін – таким чином партії запам’ятовуються та асоціюються з певними політичними поглядами,.
- Громадяни мають вибір програм, а не лише особистостей
- Партії пропонують власні, альтернативні способи вирішення актуальних соціальних проблем.
- Партії пропонують власний, альтернативний шлях суспільного розвитку, різні ідеології ідеології (баченню світу та державного устрою) та сприяють реалізації інтересів громадян чи груп громадян.
- Партія несе відповідальність за зміст та втілення своєї політичної програми.
ПРОБЛЕМИ ТА ПЕРЕШКОДИ
Сьогодні на політичному полі України головними гравцями є тимчасові політичні проекти без визначеної ідеології, орієнтовані переважно на певні бізнес-групи.
В олігархічній державі політика теж є олігархічною. Реальна ідеологія олігархів – це прибутки й надприбутки за рахунок всього суспільства. Таку ідеологію не насмілюються декларувати публічно, тому їх політичні проекти неідеологічні. Головне в них – особистість лідера, завдяки якому можна розгортати успішну виборчу кампанію.На гроші олігархів створюються політичні проекти, які дають їм легітимно здійснювати управління країною.
- Громадянин України обирає не партію, програма якої відповідає його інтересам, а конкретного політика, який уособлює проукраїнську або проросійську позиції — НАТО vs. ОДКБ, ЄС vs. Москва, українська мова vs. російська мова
- Після проходження у парламент партії навіть не пробують виконувати власну програму.
- Партії маскують джерела фінансування під членські внески, але не оприлюднюють інформацію про ключових “донорів”.
- В Україні зареєстровано 352 політичні партії, але з них у парламентських виборах 2014 року взяли лише 29. Зареєстровані, але пасивні партії пропонуються потенційним власникам за гроші.
- Партії оперують гаслами та обіцянками, а не конкретними пропозиціями, що вони планують зробити щодо кожної проблеми в юридичному, інституційному та бюджетному вимірах:
- Монополії / олігархізація
- Корупція
- Вбивчий для підприємництва податковий тиск
- Масовий відтік ІТ геніїв
- Радянські репресивні умови для МСБ
- Порожні розмови про середній клас
- Невмирущий репресивний для приватної ініціативи Госплан, замаскований під Міністерство економіки
- Радянські каральні для громадян комунальні та адміністративні послуги
- В законодавстві: дискреція, залежний від начальства контроль, та невмирущі радянські законодавчі основи, що захищають верховенство влади
- Демократизацію державної машини (створення нового)
РІШЕННЯ
- В Законі України “Про політичні партії в Україні” буде затверджена вирішальна роль політичних партій для демократизації країни та виставлено вимоги до контенту партійної ідеології та програми.
- Громадські організації проводитимуть широку інформаційну кампанію, яка ставить вимоги до ідеологічного змісту програм політичних партії.
- В Закон України “Про політичні партії в Україні” буде додано розділ із обов’язковими вимогами щодо програми партії. Розділ буде вимагати від кожної партії власний політичний план: що буде після реформ, які соціальні болі будуть ліквідовані, які зміни в законодавстві, державних органах та в державному бюджеті забезпечать виконання політичного плану.