

6 березня 2019 року в Регіональному учбовому центрі бізнес-навичок “Приазов’я” Колегіум Анни Ярославни Схід взяв участь у обговоренні дослідження “Стратегія реінтеграції “Відкриття Донбасу”.
Учасниками дискусії виступили представники університетів та громадських організацій — мешканці Маріуполя та внутрішньо переміщені особи: Олена Бондаренко, Ірина Гарщенко, Вікторія Гордієнко, Галина Крапівіна, Олена Куровська, Ольга Любчук, Дмитро Ляшов, Олександр Магдаліц, Лілія Малицька, Ірина Марченко, Дмитро Паскаль, Тетяна Тітімова, Роман Толпежніков, Олександр Топило, Єлизавета Токмань, Ірина Хомюк, Єлизавета Шрам, Лілія Щербакова та Дмитро Яременко.
Дослідження презентували аналітики КАЯ Схід, молоді німецькі вчені Фелікс Дьола та Ян Бевер з Університету Людвіга-Максиміліана (Мюнхен).
Дискусія щодо дослідження спонукала авторів кардинально переглянути їх пропозицію та надалі сконцентруватись на декількох глибше пропрацьованих проблемах, які значно ускладнюють життя людей на сході України та потребують якнайшвидшого вирішення.
Для обговорення були представлені аналіз альтернатив припинення бойових дій та стратегія реінтеграції “Відкриття Донбасу”. Аналітики КАЯ Схід представили свій аналіз альтернатив припинення воєнних дій та реінтеграції, жодна з яких не може принести бажаного результату:
-
Місію ООН не може бути створено без погодження РФ. Навіть якби місія була створена, світовий досвід використання миротворчих сил ООН не є успішним.
-
Військове рішення при чинному балансі сил та можливостей ЗСУ та збройних сил РФ неможливе.
-
Варіант відгородження стіною теж не спрацює, оскільки вимагатиме значних інвестицій, відверне від України симпатиків на окупованих територіях та не зможе зупинити повномасштабне вторгнення Росії.
Стратегія “Відкриття Донбасу” запропонувала не витрачати час та готувати окуповані території до реінтеграції у три етапи.
-
Перший етап — починати більш відкриту економічну та інформаційну політику щодо мешканців ОРДЛО вже зараз, тобто до вирішення питання геополітичного тиску Росії.
-
Другий етап передбачає підготовку до повернення контролю над територіями, зокрема визначення умов роботи українських банків та повернення гривні як основної валюти окупованих територій.
-
Третій етап означає повернення контролю України над окупованими територіями та державним кордоном з РФ. Ключовим його елементом є робота фахівців з геопросторових даних для інвентаризації, класифікації та оцінки ресурсів звільнених територій.
В ході обговорення виокремились дві ключові позиції:
-
Мешканці Маріуполя віддають перевагу розвитку свого міста та прифронтових територій. Ця стратегія передбачає створення вищої якості життя на територіях, які контролює Україна. Прозвучали різні оцінки щодо пенсій для мешканців ОРДЛО, оскільки вони отримують фактично подвійну оплату – українську пенсію та виплати Росії. Маріупольці висловили думку, що держава недостатньо допомагає Маріуполю та населеним пунктам прифронтової зони. Вони підтримують сильнішу економічну блокаду та відкидають будь-яку можливість переговорів з адміністраціями окупованих територій.
-
Внутрішньо переміщені особи не схильні демонізувати населення окупованих територій. Вони стверджують, що там достатньо багато людей, які хочуть повернення України, але бояться виказувати свою позицію. Ольга Любчук висловила думку, що в першу чергу треба думати про повернення людей, а потім територій. Люди є важливими, потрібно пам’ятати про них, підтримувати їх, щоб завоювати їх серця та уми. Головною ланкою, яка зберігає зв’язок мешканців окупованих територій з Україною, залишаються сім’я та друзі — вони є основною надією на реінтеграцію.
Припинення економічної та інформаційної блокади окупованих територій учасники обговорення сприйняли по-різному: від згоди з боку представників внутрішньо переміщених осіб до відмови з боку мешканців Маріуполя. Проте всі погодились, що міжнародне співтовариство повинно посилювати тиск на Росію, позиція якої є найбільшим дестабілізуючим чинником у регіоні.
Експерти з Донецька нагадали про екологічні загрози, які несе конфлікт. Найбільш нагальною проблемою є затоплення шахти “Юнком”, де в 1979 році проводився ядерний вибух. Припинення відкачки води бойовиками може призвести до потрапляння радіоактивних матеріалів до річок регіону, а потім до Азовського та Чорного морів. На окупованих територіях також існує проблема з якістю водопостачання, яку можна вирішити.
Учасники семінару домовились про подальше обговорення у вигляді відеоконференції, яка відбудеться після внесення авторами коригувань та доповнень до стратегії.